Kontakta biblioteken

Märsta bibliotek
Telefon: 08-591 262 70
E-post: marstabibliotek@sigtuna.se

Rosersbergs bibliotek
Telefon: 08-594 309 59
E-post: rosersbergsbibliotek@sigtuna.se

Sigtuna bibliotek
Telefon: 08-591 262 71 
E-post: sigtunabibliotek@sigtuna.se

Valsta bibliotek
Telefon: 08- 597 833 30
E-post: valstabibliotek@sigtuna.se

 

Kontakta personal

Henrik Thureson
Tillförordnad bibliotekschef
Telefon: 08-591 262 66
E-post: henrik.thureson@sigtuna.se

Märsta bibliotek

Patrick Carroll
Bibliotekarie med ansvar för tillgängliga medier
Telefon: 08-591 261 93
E-post: patrick.carroll@sigtuna.se

Christina Chaundy
Bibliotekssamordnare
08-591 262 93
E-post: christina.chaundy@sigtuna.se

Petra Gammal
Bibliotekspedagog
Telefon: 08-591 262 69
E-post: petra.gammal@sigtuna.se

Olga Komarova
Biblioteksadministratör
Telefon: 08-591 262 99
E-post: olga.komarova@sigtuna.se

Fredrik Evadotter Kåreholt
Bibliotekarie med kommunikations- och ungdomsansvar
Telefon: 08-59126127
E-post: fredrik.evadotter-kareholt@sigtuna.se

Sara Lynghaug
Bibliotekarie
Telefon: 08-591 262 53
E-post: sara.lynghaug@sigtuna.se

Jenny Mattsson
Biblioteksassistent
Telefon: 08-591 262 51
E-post: jenny.mattsson@sigtuna.se

Rita Olovson
Bibliotekspedagog
Telefon: 08-591 265 97
E-post: rita.olovson@sigtuna.se

Ulrika Salenborg
Bibliotekarie
Telefon: 08-591 262 64
E-post: ulrika.salenborg@sigtuna.se

Junko Söderman
Bibliotekarie med mångspråksansvar
Telefon: 08-591 262 70
E-post: junko.soderman@sigtuna.se

Tomas Xavier
System- och IT-ansvarig
Telefon: 08-591 262 12
E-post: tomas.xavier@sigtuna.se

Rosersbergs bibliotek

Jenny Kindberg Lohrenz
Barnbibliotekarie
Telefon: 08-594 309 59
E-post: jenny.kindberg-lohrenz@sigtuna.se

Karin Sjölund
Bibliotekarie
Telefon: 08-594 309 59
E-post: karin.sjolund@sigtuna.se

Sigtuna bibliotek

Johanna Bergqvist
Barnbibliotekarie
Telefon: 08-591 262 71
E-post: johanna.bergqvist@sigtuna.se

Jenny Kindberg Lohrenz
Bibliotekarie
Telefon: 08-591 262 73
E-post: jenny.kindberg-lohrenz@sigtuna.se

Paula Norrlid
Barnbibliotekarie
Telefon: 08-591 262 78
E-post: paula.norrlid@sigtuna.se

Valsta bibliotek

Roya Maghsoudi
Biblioteksassistent
Telefon: 08- 591 264 80
E-post: roya.maghsoudi@sigtuna.se

Carita Kayani
Biblioteksassistent
Telefon: 08-591 260 84 
E-post: carita.kayani@sigtuna.se

Språk

Märsta bibliotek

Öppettider

Måndag: 10:00 - 18:00
Tisdag: 10:00 - 18:00
Onsdag: 10:00 - 18:00
Torsdag: 10:00 - 16:00
Fredag: 10:00 - 18:00
Lördag: 10:00 - 15:00
Söndag: Stängt

Björkhagens bibliotek

Öppettider

Måndag: 09:00-17:00
Tisdag: 09:00-17:00
Onsdag: 09:00-17:00
Torsdag: 09:00-17:00
Fredag: 09:00-17:00
Lördag: Stängt
Söndag: Stängt

Dalslunds bibliotek

Öppettider

Måndag: 10:00 - 18:00
Tisdag: 10:00 - 18:00
Onsdag: 10:00 - 18:00
Torsdag: 10:00 - 18:00
Fredag: 10:00 - 18:00
Lördag: 10:00 - 14:00
Söndag: 10:00 - 14:00

Edlunda Bibliotek

Öppettider

Måndag: 10:00 - 18:00
Tisdag: 10:00 - 18:00
Onsdag: 10:00 - 18:00
Torsdag: 10:00 - 16:00
Fredag: 10:00 - 18:00
Lördag: 10:00 - 15:00
Söndag: Stängt